ZAMKNIJ     
 • Kreatywność (elastyczność - innowacyjność)
 • Ochrona produktu
 • Przyjazna środowisku
 • Wydajna i tania
 • Publikacje techniczne
 • Filmy
 • poniedziałek 30 lipca, 2012

  Ogrodnicy dodają tekturę falistą do kompostu

  Znaleźliśmy doskonałą kompozycję kompostu, którą możesz wykorzystać do stymulacji wzrostu swych roślin w tym roku. Wszystko czego potrzebujesz to tektura falista, bogaty w węgiel materiał organiczny, materiał bogaty w azot, trochę gleby oraz widły.

  1. Pozbieraj zużytą tekturę falistą.

  2. Podrzyj ją na małe kawałki (cząstki, nie konfetti) – to ułatwi jej rozkład. Jeśli masz dużo tektury, możesz przyśpieszyć proces lekko ją namaczając.

  3. Weź swoje widły i pozostałe składniki – czas na kompostowanie!

  4. Umieść warstwę podartej tektury i innych składników organicznych (uschnięte liście, słoma, małe kawałki drewna) na podłożu.

  5. Dodaj kolejną warstwę (o tej samej grubości) materiału organicznego bogatego w azot. To skoszona trawa, zgniłe owoce i warzywa, fusy herbaciane i kawowe oraz odchody zwierzęce.

  6. Dodaj warstwę ziemi – od 2 do 5 centymetrów.

  7. Powtarzaj proces, aż stos kompostu osiągnie pojemność od 90 do 140 litrów.

  8. Upewnij się, ze stos jest wilgotny, ale nie przemoczony. Jeśli jest za suchy, możesz dodać wody, jeśli zaś jest zbyt mokry, możesz dodać tektury by pochłonąć wodę. Powinien przypominać wielką wilgotną gąbkę.

  9. Mieszaj kompost widłami w każdy weekend by przyśpieszyć proces, a twój bogaty w składniki odżywcze nawóz będzie gotów w 6 do 8 miesięcy.

  Nie dodawaj mięsa, kości, chorych roślin, odchodów zwierząt domowych, kwaśnych obierek i roślin trujących. Dobrym składnikiem jest natomiast suchy chleb.

  Chociaż wolelibyśmy byś oddał swoją tekturę do recyklingu, to przetwarzamy jej przecież tak dużo, ze można poświęcić część z niej na kompost. To tylko jedna z wielu korzyści używania zupełnie odnawialnego i biodegradowalnego produktu jakim jest tektura falista.

  Oryginalna receptura:  http://www.ehow.com/how_5919515_compost-corrugated-cardboard.html

  Źródło obrazka: http://www.flickr.com/photos/zanthia/6290593163/in/pool-creative_commons-_free_pictures

  Tagi: