Gdy mowa o wydajność przestrzeni, rozmiar ma znaczenie. Bez względu na to czy chodzi o transport, czy układanie towaru na półkach, to centymetry, a nawet milimetry mogą stanowić kolosalną różnicę. A wtedy tektura może zdziałać cuda.
Opakowanie tekturowe jest wytrzymałe i relatywnie cienkie, wiec samo w sobie nie zabiera dużo przestrzeni. Ponadto może byc precyzyjnie dostosowane do produktu w taki sposób, by ponad opakowaniami nie pozostawało puste miejsce – innymi słowy może być wypełnione aż po brzegi.
Zasada nieskończenie zmiennej wysokości może być zastosowana do wytwarzanych produktów, ale i warzyw i owoców. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazują, że wydajność przestrzeni wynosi w przypadku tektury 91 do 98 procent, co jest najwyższym wskaźnikiem spośród wszystkich konkurencyjnych systemów opakowań.
Oczywiście oszczędza to koszty. W całkowitym porównaniu kosztów transportu 1000 jabłek przeprowadzonym w Niemczech, opakowanie tekturowe było o 13% tańsze niż system konkurencyjny.
Tektura sprawia, że produkt w trakcie transportu zyskuje na wartości dzięki oszczędności przestrzeni, która przekłada się na mniejszą ilość ciężarówek na drogach a więc i niższe kosz logistyki.